autoplay
A aparut numarul 73
numarul urmator
arhiva autoplay
arhiva autoplay
strategie_mb_resize_1328286750
25 Martie 2011
Cat de importanta a ajuns locatia Mercedes-Benz din Ungaria!

Provocare pentru potenţialul succesor al lui Zetsche

Wolfgang Bernhard, şeful de producţie al Mercedes-Benz, a făcut până acum patru vizite în Ungaria de la revenirea sa în consiliul de management Daimler AG, în urmă cu un an. Cariera sa depinde de uzina construită în această regiune.

Facilitatea de asamblare de 800 milioane euro construită în apropierea oraşului Kecskemet a primit o atenţie specială din partea lui Bernhard, considerat de către analişti ca fiind cel mai probabil succesor al CEO-ului Dieter Zetsche, datorită faptului că este locaţia unde Daimler plănuieşte să construiască două modele de clasă compactă.

Bernhard a păstrat o figură low-profile de la întoarcerea la Daimler în 2009, la cinci ani după ce a fost îndepărtat de fostul CEO, Juergen Schrempp. Principalul obiectiv al lui Bernhard a fost acela de a optimiza ciclul de producţie al fabricilor Mercedes, în condiţiile în care compania are un nivel de eficienţă sub cel al BMW şi AUDI în ceea ce priveşte alimentarea liniilor de asamblare.

„Bernhard este candidatul principal pentru jobul principal”, a afirmat Stefan Bratzel, preşedinte al Centrului de Management Auto din Bergisch-Gladbach, Germania. „Dar acesta trebuie să facă mai multe lucruri. Rezultatele Daimler din ultimii ani seamănă cu trasa unui rollercoaster. Continuitatea este o provocare-cheie”.

Câştiguri nemulţumitoare

Lipsa de consistenţă a devenit evidentă în al patrulea sfert al anului. Încasările Mercedes înainte de dobândă şi taxe au scăzut la 8,3 procente din vânzări, faţă de 9,3 procente în al treilea sfert al anului. Scăderea surprinzătoare în profitabilitate a contribuit la o scădere cu 4,4% a acţiunilor Daimler, la publicarea raportului financiar pe 16 februarie. Chiar şi aşa, acţiunile cu crescut cu 60% de la revenirea lui Bernhard în consiliul de management. „Este evident că Mercedes a evoluat sub aşteptări”, a afirmat Stefan Bauknecht, manager financiar pentru DWS Investments din Frankfurt. „Un rezultat de 9 procente ar fi fost tangibil”.

Divizia de automobile Daimler, care include Mercedes-Benz, smart şi Maybach, vizează un target de profit de 10% până în 2013. Compania ţinteşte această creştere chiar şi în condiţiile în care îşi dublează segmentul de vehicule compacte, care sunt mai puţin profitabile decât modele precum E-Klasse şi S-Klasse.

Menţine pasul cu BMW şi AUDI

Vehiculele compacte sunt vitale pentru Mercedes, dacă compania doreşte să îndeplinească standardele de emisii din ce în ce mai severe şi să ţină pasul cu BMW şi AUDI în ceea ce priveşte vânzările. Mercedes are de asemenea nevoie de modele noi care să atragă o clientele tânără, în condiţiile în care vârsta medie a clienţilor săi este mai ridicată decât în cazul principalilor competitori. Un nou B-Klasse va fi lansat la sfârşitul acestui an. De asemenea, un hatchback compact, un coupe şi un SUV se află pe agenda de producţie.

Unitatea Daimler, care a realizat 65% din profitul total al grupului de 7,3 miliarde euro în 2010, va funcţiona probabil la 88% din capacitate în fabricile din Europa în acest an, faţă de 92% în cazul BMW şi 93%, în cazul AUDI, potrivit datelor furnizate de IHS Automotive.

În 2011, Mercedes şi-a propus să bată recordul de producţie de 1,21 milioane vehicule pe an. Recordul de producţie de anul trecut a venit în condiţiile în care constructorul a început anul cu fabricile funcţionând la program redus.

Provocări mai mari

În ciuda îmbunătăţirii rezultatelor din al patrulea sfert al anului cu 3 puncte procentuale comparativ cu anul trecut, Bernhard va avea de trecut peste provocări mai dure, inclusiv realizarea unui profit substanţial la fabrica din Kecskemet şi la facilitatea de producţie-soră din Rastatt, Germania, precum şi rezolvarea unor sarcini sensibile, cum ar fi mutarea producţiei propulsoarelor de mică capacitate de la fabrica din Stuttgart, care are costuri de operare mai mari. „Dacă Bernhard vrea să progreseze, atunci trebuie să implementeze cu succes această strategie pe termen lung”, a afirmat Christoph Stuermer, analist pentru IHS Automotive. „În prezent, modelele B-Klasse şi A-Klasse aduc o contribuţie minoră în ceea ce priveşte profitabilitatea”.

După ce l-a provocat pe Schrempp şi şi-a pierdut poziţia la conducerea Mercedes în 2004, Bernhard a condus brandul VW pentru mai puţin de un an, după care a pierdut o altă luptă de putere, de această dată în faţa preşedintelui Ferdinand Piech. De asemenea, a stârnit rumoare în rândul sindicatelor VW, ameninţând să mute producţia Golf în afara Germaniei.

De la întoarcerea la Daimler, acesta a stat în afara vizorului public şi a adoptat un ton mai colegial, efectuând mai multe vizite de lucru şi promovând valorile muncii în echipă în întâlnirile cu angajaţii, potrivit celor care au lucrat alături de el. Zetsche, în vârstă de 57 ani, are contract până în 2013. „Bernhard şi-a construit o reputaţie de cost-cutter fără scrupule, dar acum trebuie să-şi facă un nume în subtila artă a managementului resurselor umane”, a afirmat Stuermer, analist în cadrul IHS. „Este foarte important în cadrul Mercedes să câştigi încrederea angajaţilor, să fii o persoană care nu îi va leza pe ceilalţi cu un ego personal imens”.

comentarii
 
Expo auto 2
voteaza autoplay
piata auto       revista auto      stiri auto      anunturi auto gratuite