autoplay
A aparut numarul 73
numarul urmator
arhiva autoplay
arhiva autoplay
1consumer_reports_resize_1328254497
25 Aprilie 2011
Consumer Reports 2011 -- Podium acaparat de japonezi

Honda şi Subaru sunt brand-urile cu cele mai bune rezultate în clasamentul Consumer Reports 2011, în timp ce fiabilitatea îmbunătăţită şi valoarea de revânzare mai mare au ajutat Ford să progreseze în ierarhie faţă de anul trecut.

Honda a obţinut cel mai bun scor, 74 puncte din 100, fiind urmată pe podium de Subaru 73 şi Toyota 71. Volvo s-a clasat pe locul 4 cu 68 puncte, urmat de Ford şi Hyundai, la egalitate cu câte 67. Chrysler Group LLC a avut cel mai slab punctaj dintre toţi constructorii auto, cu 43 puncte. Mercedes-Benz, BMW şi General Motors s-au clasat de asemenea în partea inferioară a clasamentului.

Ford Mustang a obţinut primul loc în categoria maşinilor sport, fiind prima dată după şase ani când un constructor american ocupă această poziţie. Alte rezultate de top au fost obţinute de Honda Fit (Jazz) în segmentul maşinilor de buget, Hyundai Elantra  în clasa mică şi Nissan Altima în categoria sedanurilor de familie.

Nici un produs Honda nu coboară sub scorul mediu în ceea ce priveşte fiabilitatea. Momentan, Consumer Reports recomandă 76% dintre modelele Honda testate. Dar unele modele noi nu au reuşit să impresioneze, incluzând aici noile hibride CR-Z şi Insight. Cele două hibride nu au obţinut punctaje suficient de bune pentru a fi recomandate. Versiunea revizuită a MPV-ului Odyssey a pierdut de asemenea câteva puncte în clasament, dar se menţine lider în segmentul său.

Subaru obţine cel mai mare punctaj mediu la test-drive – 81. Şi în timp ce constructorul japonez are o gamă de modele destul de restrânsă, toate se remarcă prin rezultate excelente la test-drive şi aproape toate oferă o fiabilitate deosebită. SUV-ul Forester a obţinut rezultate foarte bune, iar Legacy a progresat cu fiecare generaţie. Un singur model, Impreza WRX, s-a clasat sub media fiabilităţii, potrivit raportului Consumer Reports.

Toyota a rezolvat problema covoraşelor care pot bloca pedala de acceleraţie şi s-a impus la 10 categorii, cele mai multe dintre toţi constructorii auto. RAV4 este cel mai bun SUV de dimensiuni mici, iar Sienna este cel mai bun MPV de familie. Toyota Prius a obţinut cel mai bun punctaj pentru eficienţă şi economie de combustibil. Cinci vehicule – Cadillac Escalade, Ford Expedition EL Eddie Bauer, Lincoln Navigator Ultimate, Nissan Armada SV şi Nissan Titan SV – s-au clasat la egalitate pe ultimul loc în această categorie.

Scorul general al General Motors a crescut de la 65 la 67 puncte anul acesta. Dar gama constructorului american încă este penalizată de unele modele cu performanţe sub medie, cum ar fi sedanul Chevrolet Impala şi pickup-ul Colorado. Chrysler s-a clasat ultimul, cu un scor mediu de 50 puncte.

Scorul general al unui constructor auto este alcătuit prin corelarea rezultatelor la test-drive şi fiabilitate pentru toate modelele testate. Scorul final are la bază peste 50 de teste şi evaluări, acoperind criterii precum performanţa, siguranţa, economia de combustibil, confortul şi costurile de întreţinere. Scorurile pentru fiabilitate sunt alcătuite pe baza sondajelor Consumer Reports, care includ peste 1,3 milioane vehicule. Clasamentele Consumer Reports influenţează clienţii şi sunt publicate în ediţia anuală a revistei.

 

comentarii
 
Va plac vecinele mele?
voteaza autoplay
piata auto       revista auto      stiri auto      anunturi auto gratuite